Gravírování je nesmazatelné značení materiálů

Gravírování je proces při kterém je frézou odebrán materiál,  neboli "vyryje" se do materiálu požadovaný nápis či grafika. Používá se zejména pro kovové materiály a plasty. Negravírujeme do donesených materiálů.

U kovových materiálů a akrylátů je odfrézovaná gravura následně vyplněna dvousložkovou barvou libovolného odstínu dle stupnice RAL. Tyto materiály jsou určeny pro exteriér. U dvou- či třívrstvých plastů gravura vzniká tak, že je odfrézována vrchní vrstva materiálu a tím se zviditelní spodní, kontrastní vrstva odlišné barvy. Vícevrstvé plasty se již nevybarvují.  Jsou určeny především pro interiér, ale některé barvy se vyrábí také pro použití v exteriéru, především zlatý či stříbrný plast.

Pro "dotační cedule" se používají především kovové materiály - eloxovaný dural. V posledních letech se začal pro "dotační cedule" využívat metalický akrylát.  Tento materiál má velkou výhodu - je nezajímavý pro "sběrače kovů", takže na odlehlých a nestřežených místech již vydrží.

NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ MATERIÁLY:

  • eloxovaný dural - stříbrný, zlatý v matné či lesklé variantě  - stříbrný broušený (věrná imitace nerezi) - a dále provedení v mnoha barevných variantách. Eloxovaný dural je vhodný pro vybarvení.
  • mosaz - leštěná i broušená, materiál vhodný pro vybarvení
  • metalický akrylát - zlatý, stříbrný, bronz, materiál vhodný pro vybarvení
  • vícevrstvé plasty - materiál nelze vybarvovat